Kopia KAŻDEGO DNIA(2).png

TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ I ODRUCHOWEJ

Integracja sensoryczna jest naturalnym procesem, w którym mózg organizuje docierające do niego informacje płynące z ciała i środowiska, po czym wysyła odpowiednią reakcję. Proces ten zaczyna kształtować się już w życiu płodowym.

Mimo iż proces ten kształtuje się do około 7 roku życia jego nieprawidłowości można przewidzieć już w okresie niemowlęcym. Dodatkowo wspieramy prawidłową integrację odruchów pierwotnych.  Jeśli odruchy pierwotne zostają aktywne powyżej 12 miesiąca życia, są traktowane jako diagnostyczne oznaki niedojrzałości w zakresie funkcjonowania Ośrodkowego Układu Nerwowego, co negatywnie wpływa na optymalne funkcjonowanie dziecka. Przedłużająca się aktywność odruchów pierwotnych powstrzymuje rozwój odruchów posturalnych, które umożliwiają dziecku skuteczną interakcję ze środowiskiem. Odruchy posturalne zaś są potrzebne do wykształcenia automatycznej (podświadomej) kontroli postawy, równowagi, koordynacji więc są nie zbędę do prawidłowej integracji sensorycznej.

 

Najważniejsze, że już w okresie niemowlęcym można wdrażać również plan wspomagający funkcje sensoryczne.

  

Nieprawidłowości z integrowaniem się układu nerwowego  mogą dotyczyć  genetycznych uwarunkowań, dzieci które rodziły się przez cesarskie cięcie, wcześniaków,  a także maluszków które wraz ze swoja mamą przeszły tak zwany "trudny poród" lub "trudną ciążę".


Zachowaniami które mogą wskazywać na brak płynności w integrowanie się układu nerwowego są miedzy innymi:

częsty płacz i zanoszenie się dziecka, płytki sen, częste nocne wybudzanie się,  nadwrażliwość na dotyk (płacz przy rozbieranie/ubieraniu), trudność w zaśnięciu na spacerach, niechęć do jazdy w nosidełku samochodowym, , "nieodkładalność", nadmierna bojaźliwość na dźwięki oraz otoczenie , nieharmonijny rozwój ruchowy (opóźniony lub szybki z pominięciem niektórych wzorców np. obracania z brzucha na plecy, raczkowania), silne ulewanie, długo zaciśnięte piąstki, problem z napięciem mięśniowym, prężenie i nerwowość podczas zmian pozycji lub brania na ręce, trudność w rozszerzaniu diety, nerwowość podczas ssania piersi, nadmierna bojaźliwość na innych ludzi.

Należy mieć na uwadze że aby doprowadzić do szybkiego unormowania się procesów Integracji sensorycznej u niemowląt niezbędna jest modyfikacja otoczenia i zrozumienie problemów z jakimi boryka się już od pierwszych dni maluszek.
W terapii i wsparciu
nie zbędę jest zaangażowanie rodziców !!